Що я можу зробити?


Забезпечити помешкання свіжим повітрям і сонячним світлом можна різними способами. Деякі способи легкі та швидкі, інші вимагають більше часу, однак і результатом мають суттєве й довготривале поліпшення.


1.


Провітрюйте, відкриваючи не менше двох вікон

До складу повітря в приміщенні входять гази, частки, біологічні відходи й водяна пара, що потенційно можуть становити небезпеку для здоров’я. Рекомендується провітрювати помешкання три-чотири рази на день протягом принаймні 10 хвилин за раз, відкриваючи не менше двох вікон. Також треба провітрювати спальню перед тим, як лягати спати, і зранку після прокидання.

2.


Ідіть за (природним) світлом

Переставте обідній чи робочий стіл ближче до вікна. Штучне світло не може відтворити ефект сонячного світла – природного антидепресанту. Якомога більше освітлюйте вашу домівку й робоче місце денним світлом. Відповідно до численних наукових даних, денне світло покращує стан здоров’я та якість життя, наприклад поліпшує настрій, знижує втомлюваність і менше напружує очі.

3.


Налагодьте ритм

Наш організм може синхронізуватися з так званим 24-годинним ритмом "сну, роботи, життя" виключно за умови правильного чергування періодів світла й темряви. За можливості облаштуйте спальні – це особливо важливо для підлітків і молодих людей, у яких біологічний годинник відстає і яким часто важко вставати вранці, – так, щоби вікна виходили на схід, до ранкового сонця. Також стежте, щоби жалюзі чи штори їхніх кімнат затримували якомога більше світла й не пропускали його вночі.

4.


Вийдіть на прогулянку

На думку більшості вчених, перебування на денному світлі протягом двох годин на день суттєво покращить ваш психічний стан. Виходьте на вулицю за будь-якої нагоди й регулярно розминайте ноги.

5.


Чистіть та провітрюйте килими

… а ще краще – викиньте їх. Товсті килими й меблі на кшталт старих диванів – це Земля Обітована для пилових кліщів і бактерій.

6.


Обмежте вологість

65 % європейців сушать білизну в приміщенні принаймні раз на тиждень – за таких умов виділяється волога, що може призвести до появи шкідливої плісняви й підвищеної вологості в оселі, тому за можливості сушіть білизну деінде. Якщо немає змоги сушити білизну надворі, відчиніть вікно поруч із місцем сушіння одягу, щоби частково видалився надлишок вологи. Із тих самих міркувань переконайтеся, що ванна кімната належним чином провітрюється. У процесі життєдіяльності середня родина з чотирьох людей виробляє близько 10 літрів рідини, що потрапляє в повітря помешкання, – і це щодня!

7.


Кидайте палити, помірно використовуйте свічки

Паління та свічки особливо шкідливі для мікроклімату. Наприклад, у Данії 76 % шкідливих часток потрапляють у повітря помешкання від самих мешканців.

8.


Вимикайте прилади

Електричні прилади, як-от телевізор чи жорсткі диски комп’ютера, виробляють хімічні речовини, що, своєю чергою, призводять до погіршення мікроклімату.

9.


Уникайте хімічних речовин

У більшості мийних засобів містяться потенційно небезпечні хімічні речовини. За можливості користуйтеся тканиною з мікрофібри та натуральними матеріалами на зразок білого оцту й мильної стружки. У мережі Інтернет можна знайти багато порад щодо підтримання чистоти в оселі без допомоги хімічних речовин.

10.


Пластик – це не завжди добре

Коли пластик нагрівається, він може виділяти в повітря токсичні речовини. Тому стежте, щоби пластикові іграшки ваших дітей не знаходилися під прямим сонячним промінням. Крім того, якщо ваша підлога підігрівається, не залишайте на ній пластикові предмети. Відповідно до норм ЄС, слід позбутися всіх пластикових іграшок, вироблених до 2007 р., оскільки, як виявилося, вони можуть містити заборонені хімічні речовини. Якщо місця досить, можна спонукати дітей гратися не в їхній спальні, а в іншій кімнаті. Це дасть змогу знизити кількість потенційно шкідливих забрудників у повітрі.

Бажаєте дізнатися більше?

СПРИЙМАЙТЕ ПРОБЛЕМУ ШИРШЕ

Важливо не лише вживати нових щоденних заходів, а й запроваджувати кардинальні зміни у внутрішньому кліматі вашого будинку. Ми проводимо в приміщенні 90 % часу, і 2/3 цього часу припадає на нашу оселю, тому ліпше за все починати покращення життя в приміщенні саме з домівки.

 

ПОКРАЩТЕ СВОЄ ПОМЕШКАННЯ

Поміркуйте, як можна "перенести зовнішній світ усередину". Більшість із нас живе в урбанізованому середовищі, тому в певному розумінні ми стали відчуженими від природи. Навіть такі дрібниці, як кімнатні рослини – що, як відомо, очищують повітря, – можуть покращити середовище в приміщенні. А ще подумайте, як можна створити кращий краєвид, раціонально використавши вікна та двері.

ЗБІЛЬШУЙТЕ ПРОСТІР ПРАВИЛЬНО

Чудовий спосіб покращити життя в будинку – це додати до його площі кілька квадратних метрів. Можна відремонтувати або розширити горище – віддавайте перевагу тим рішенням, завдяки яким усередину потраплятиме більше свіжого повітря й денного світла.

ПЕРЕЇЗД

Під час пошуку нового будинку пам’ятайте, що в старих будівлях можуть бути проблеми, що позначаться на мікрокліматі вашого помешкання. Наприклад, обов’язково перевірте, чи всі вікна функціонують і повністю відкриваються, особливо на кухні та у ванній кімнаті. До того ж, на етапі ремонту вибирайте фарбу світлого кольору. Так ви створите дзеркальні поверхні, що краще відбиватимуть світло всередині будинку.


БЕНТЕЖНІ ФАКТИ ПРО ПОКОЛІННЯ ДОМОСІДІВ

Ми проводимо в приміщенні 90 % часу, не отримуючи достатньо денного світла та свіжого повітря. Ми більше про це не замислюємося, однак науково доведено, що перебування в приміщенні може шкодити нашому здоров'ю й добробуту.

НЕСТАЧА ДЕННОГО СВІТЛА ПОГІРШУЄ НАСТРІЙ 15 % ЛЮДЕЙ

Жодні штучні засоби не в змозі замінити вплив денного світла. Денне світло потрібне нам, щоби почуватися енергійними та здоровими.