ДЕННЕ СВІТЛО – НЕОБХІДНІСТЬ, А НЕ ЗАБАГАНКА


Ми проводимо 90 % часу в приміщенні, однак немає жодного фавктора, який запобігає негативним наслідкам для здоров’я від нестачі денного світла.


Навіть найяскравіше штучне світло не зрівняється з денним, якщо це стосується підтримки нашого здоров'я. Наукові дослідження довели зв’язок між нестачею денного світла й низкою проблем із фізичним і психічним здоров’ям. Насправді, згідно з оцінками експертів, до 15 % населення світу страждає від САР (сезонного афективного розладу – так званої «зимової депресії») різних ступенів, і чим вища широта, тим чіткіше прослідковується ця тенденція.  

Із нестачею належної кількості денного світла пов’язані й інші проблеми зі здоров’ям. Наприклад, дефіцит вітаміну D, що пов’язується з такими проблемами, як підвищені втомлюваність і захворюваність. Потрібно проводити час на вулиці, щоб отримувати достатню кількість сонячного світла для вироблення вітаміну D організмом. У Європі та інших північних країнах треба проводити час на вулиці влітку. Крім того, штучне освітлення може спричинити збій вашого біологічного годинника й через це призвести до проблем із концентрацією, високим кров’яним тиском тощо.

СИМПТОМИ

І хоча не можна побачити наслідки нестачі денного світла неозброєним оком, їх треба сприймати серйозно. Денне світло необхідне для нормального обміну речовин, тому частими симптомами є загальна утомлюваність і проблеми зі сном. Порушення сну, своєю чергою, пов’язуються з такими проблемами, як стрес, депресія, хвороби серця, підвищена вразливість до інфекцій.

РІШЕННЯ

Коли мова йде про збільшення кількості денного світла в нашому житті, для більшості людей це стосується проблем, про які вони й не підозрювали. За таких умов важко бути мотивованим. Однак пам’ятайте – ці проблеми реальні, а в разі їх вирішення якість вашого життя суттєво покращиться.

Наукою доведено, що отримання організмом великої кількості денного світла покращує фізичне та психічне здоров’я, тому наводимо кілька невеликих і простих змін, які можна реалізувати вже сьогодні:

1.


Слідуйте за денним світлом

Якомога більше освітлюйте вашу домівку й робоче місце денним світлом. Штучне світло не може відтворити якості сонячного світла – природного антидепресанту; тому намагайтеся використовувати денне світло як основне джерело освітлення, за необхідності доповнюючи його штучним світлом. Крім того, переставте ваш обідній чи робочий стіл ближче до вікна.

2.


Вийдіть на прогулянку

Виходьте на вулицю за будь-якої нагоди й регулярно розминайте ноги. На думку більшості вчених, перебування на денному світлі протягом двох годин на день суттєво покращить ваш психічний стан.

3.


Стабілізуйте ритм

Наш організм може синхронізуватися з так званим 24-годинним ритмом "сну, роботи, життя" виключно за умови правильного чергування періодів світла й темряви. За можливості облаштуйте спальні – це особливо важливо для підлітків і молодих людей, у яких біологічний годинник відстає і яким часто важко вставати вранці, – так, щоби вікна виходили на схід, до ранкового сонця.

Бажаєте дізнатися більше?

СПРИЙМАЙТЕ ПРОБЛЕМУ ШИРШЕ

Важливо не лише вживати нових щоденних заходів, а й запроваджувати кардинальні зміни у внутрішньому кліматі вашого будинку. Ми проводимо в приміщенні 90 % часу, і 2/3 цього часу припадає на нашу оселю, тому ліпше за все починати покращення життя в приміщенні саме з домівки.

 

Покращте своє помешкання

Подумайте, як можна "перенести зовнішній світ усередину", отримуючи більше денного світла в оселі. Більшість із нас живе в урбанізованому середовищі, тому в певному розумінні ми стали відчуженими від природи. Використовуйте такі вікна та двері, завдяки яким кількість денного світла в приміщенні збільшиться. Пам’ятайте, що через мансардне вікно в кімнату потрапляє більше денного світла, ніж через звичайне.

Збільшуйте простір правильно

Чудовий спосіб покращити життя в будинку – це додати до його площі кілька квадратних метрів. Можна відремонтувати або розширити горище – віддавайте перевагу тим рішенням, завдяки яким усередину потраплятиме більше свіжого повітря й денного світла.

Переїзд

Під час пошуку нового будинку пам’ятайте, що в старих будівлях можуть бути проблеми, що позначаться на мікрокліматі вашого помешкання. Зокрема, перевірте, чи пропускають вікна достатньо денного світла. Якщо це не так, збільште кількість вікон або дверей. До того ж, на етапі ремонту вибирайте фарбу світлого кольору. Так ви створите дзеркальні поверхні, що краще відбиватимуть світло всередині будинку.


ЗАВДЯКИ ДЕННОМУ СВІТЛУ ЗДІБНОСТІ ВАШОЇ ДИТИНИ ДО НАВЧАННЯ МОЖУТЬ ВИРОСТИ НА 15 %

Наукові дані свідчать, що в класних кімнатах, добре освітлених денним світлом, навчання більш ефективне, ніж у погано освітлених. Немає підстав сумніватися в тому, що ці переваги так само стосуються осель і робочих місць.

ЩО Я МОЖУ ЗРОБИТИ?

Забезпечити помешкання свіжим повітрям і сонячним світлом можна різними способами. Деякі способи легкі та швидкі, інші вимагають більше часу, однак і результатом мають суттєве й довготривале поліпшення.